rbrechko (rbrechko) wrote,
rbrechko
rbrechko

Жуків. Церква св. Івана БогословаЖуків - село в Бережанському районі на Тернопільщині. Перша письмова згадка про поселення датується 1420 роком, коли Жуків разом з сусіднім Дрищівом (сьогодні - Надрічне) отримав магдебурзьке право, яке надавало поселенню міські права з усіма привілеями. До речі, за моїми відомостями в межах сучасної Тернопільської області лише Теребовля отримала магдебургію раніше (1387 р.). У 1530 році Жуків став власністю Миколи Сенявського. В 1627 році містечко суттєво постраждало під час набігу татарів.У 1880-х роках в Жукові проживав і служив священником батько Богдана Лепкого отець Сильвестр, який також відомий під літературним псевдонімом Марко Мурава. Тут же, в Жукові, після смерті його було поховано. Могила збереглась до наших. Обидва сини священника Богдан і Левко Лепкі теж певний час проживали і працювали тут над своїми літературними творами.
Відомо, що Жуків відвідували Іван Франко, Андрій Чайковський та інші літературні діячі.
У 1991 році в селі встановили перший пам"ятник Богдану Лепкому, а на будинку, де проживала родина Лепких (з 1995 року тут діє музей), з"явилась меморіальна дошка. Цікаво, що пам"ятник Шевченку в Жукові стоїть ще з 1912 року.Найцікавішою пам"яткою Жукова, що дійшла до наших днів, безперечно є дерев"яна церква святого Івана Богослова, яка розташовується на одному з сільських пагорбів. Храм було зведено у 1873 році (за іншими даними - у 1803 році).Навколишню місцевість можна сміливо називати краєм мандруючих церков. Адже, як і дерев"яні храми в сусідніх Надрічному і Урмані, дану церкву теж початково було побудовано не в Жукові - вона переїхала сюди з Нараєва.Храм пофарбовано в досить нетиповий зелений колір.На куполах над бабинцем і вівтарем на блясі вибито надписи: "Жуків 1928" і "Шумляни 1928". Підозрюю, що у 1928 році саме на кошти парафіян цих сіл було придбано і встановлено бляшане покриття храму.

Поруч з храмом стоїть стара дерев"яна дзвіниця.На фото нижче можна побачити цікавий спосіб для кріплення окремих елементів дзвіниці.Неподалік від дерев"яної церкви у 2001 році було зведено новий мурований храм.


Tags: Жуків, Тернопільщина, мандрівки, фото, храми, церкви
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    default userpic
    When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
    You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
  • 5 comments