rbrechko (rbrechko) wrote,
rbrechko
rbrechko

Ангелівська домнаМіж селами Ясень і Гриньків Рожнятівського району на Франківщині збереглась унікальна пам"ятка виробництва заліза в Україні. Мова йде про руїни старої доменної печі, що розташовується в урочищі Ангелів (наголос на другий склад).
Доменну піч було побудовано у 1810 році за сприяння греко-католицького митрополита Антіна Ангеловича. Власне, від його прізвища і походить назва урочища. До 1812 року тривало заселення місцевості та будівництво промислових об"єктів. Для обслуговування домни було спеціально запрошено фахівців з Німеччини. Окрім печі до складу підприємства входило 12 шахт, де відкритим способом добувалась залізна руда, дві фабрики по переробці заліза, кузня, складські приміщення, а також ряд житлових і господарських будівель. Руду до домни доставляли за допомогою коней та волів, а для нагнітання повітря в печі було споруджено міх, який приводився в рух за допомогою водяного колеса, що стояло на спеціально відведеному від Лімниці каналі. Домна працювала на деревному вугіллі, а температура в середині печі сягала понад півтори тисячі градусів. Перша плавка металу відбулась у 1812 році. Проте довго працювати підприємству не судилось - уже за шість років після відкриття його було закрито (у 1818 році). Єдиної думки щодо причин закриття не існує, проте вказаують на кілька факторів, які могли на це вплинути. Зокрема серед них називають: невисоку якість місцевої руди, смерть митрополита Ангеловича, а також конфлікт між митрополитом і німецьким управляючим Гекером.
Коли у 1969 році було виявлено руїни доменної печі, то піднялось питання про відкриття тут музею історії виплавки металу, а саму пам"ятку включили в державний реєстр. Проте навіть попри вже розроблений проект реставрації споруд і створення музею у 1970-их роках, до реальних дій справа так і не дійшла. Були спроби провести окремі відновлювальні роботи у 2005-2006 роках, проте все вперлось в брак коштів. На даний момент споруда залишається в стані руїни, і існує загроза її знищення під час повеней, бо русло Лімниці з кожним роком все ближче підбирається до печі.Лімниця неподалік від доменної печі:


Tags: Карпати, Франківщина, мандрівки, промислові об"єкти, фото
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    default userpic
    When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
    You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
  • 22 comments