rbrechko (rbrechko) wrote,
rbrechko
rbrechko

Зимова прогулянка центральною частиною КременцяКременець - місто, в яке хочеться повертатись неодноразово, оскільки кожного разу тут можна знаходити щось нове, чи принаймі ще раз з приємністю подивитись на вже відомі пам"ятки і краєвиди. В Кременці є все, що може зацікавити подорожуючого: замок на крутій горі, велика кількість храмів різноманітних архітектурних стилів, колишні монастирі, цікаві будівлі в цетральній частині міста, численні старі кладовища і т.д. А якщо до цього всього додати ще мальовничі краєвиди на фоні Кременецьких гір, то місто цілком справедливо можна вважати одним з найкрасивіших на Західній Україні.
Спочатку хотів помістити більш-менш повноцінні розповіді про кожен з зображуваних об"єктів, але в результаті, щоб сильно не переобтяжувати запис, вирішив зробити коротенький огляд основних споруд центральної частини Кременця, а якось згодом детальніше розкажу про кожен об"єкт окремо.Почнемо з донінантної будівлі в центральній частині - Базиліки святого Духа, святого Ігнатія Лойоли і святого Станіслава Костки, яка колись входила до комлексу будівель єзуїтського колегіуму. До речі, по сьогодні ця будівля є найвищою в Кременці. Будівництво костелу відбувалось протягом 1731-1743 років, а всього монастирського комплексу на десять років більше. В радянські часи в костелі був спортзал, а з 1990 року храм діє як церква Преображення Господнього УПЦ КП.Окрім костелу до комлексу входили бічні навчальні корпуси, які напряму сполучались з храмом. Свого часу навчальний заклад, що тут діяв, був одним з найпрогресивніших на Волині.Сьогодні поруч храмом розташовуються будівлі педагогічного інституту і ліцею.

На подвір"ї навчального закладу можна побачити пам"ятник Кобзареві.Через дорогу навпроти єзуїтського колегіуму розташовується ще одна святиня Кременця - Миколаївський собор, який колись був костелом Францисканського монастиря. У 1832 році за указом Миколи І монастир було закрито, а храм передали православним.Будівля собору є доволі старою, храм збудували ще на початку ХVІІ століття. А от дзвіниця трохи молодша - її звели у ХVІІІ столітті.Після закриття Францисканського монастиря і передачі його будівель православній церкві, католицька громада Кременця залишилась без храму. Проте тривало це не дуже довго, бо вже 1854-1857 роках було побудовано новий костел, який освятили під титулом святого Станіслава.Зовсім поруч з центром розташовується Богоявленський монастир, який було засновано у 1633 році. Свого часу при монастирі діяли братство, друкарня, школа, і шпиталь, а згодом тут була резиден­ція єпископа Волинської єпархії. У 1990 монастир відновив свою ді­яльність, але тепер як жіночий православний монастир УПЦ МП. Богоявленський собор при монастирі було зведено у ХVІІІ столітті, а високу дзвіницю - на початку ХХ століття.Практично навпроти Богоявленського монастиря стоїть ще один храм - дерев"яна церква Воздвиження Чесного Животворящого Хреста Господнього (1887-1889 рр.).У самому центрі Кременця збереглась цікава пам"ятка житлового будівництва - так звані будинки-близнюки, які було побудовано у ХVІІ столітті в бароковому стилі.Також в місті можна відвідати музей уродженця Кременця - відомого польського поета Юліуша Словацького. Музей розташовується в садибі, де народився поет.Загалом в центральній частині міста збереглась достатньо велика кількість старих кам"яниц. Ось деякі з них:Ну, і на кінець кілька видів на гору Бону з замком на вершині.Оскільки гора буквально нависає над містом, то видно її практично з будь-якого провулку.Останній погляд на Бону і треба вирушати в дорогу, яку супроводжуватимуть нові враження і думки про ще одне повернення в Кременець.


Tags: Кременець, Тернопільщина, костели, мандрівки, монастирі, фото, храми, церкви
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    default userpic
    When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
    You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
  • 16 comments