rbrechko (rbrechko) wrote,
rbrechko
rbrechko

Храми БерестечкаПро Берестечко мабуть усі чули, адже битва під цим містечком є однією з найвідоміших, хоч і трагічних, сторінок в історії України. Проте сьогодні мова піде не про битву, і навіть не про музей Музей-заповідник "Козацькі могили", який було споруджено на місці битви, і який розташовується вже у сусідній Рівенській області біля села Пляшева (про музей я вже колись згадував, можна глянути тут). Натомість хотілось би сказати кілька слів про саме містечко, точніше про головні його храми.
Спочатку кілька слів про саме місто. Сьогодні Берестечко - місто в Горохівському районі Волинської області. Містечко є доволі давнім, адже перша згадка про нього датується далеким 1097 роком, яке тоді було передмістям княжого Перемиля, який після знищення татарами у 1241 році так і не зміг досягнути колишньої величі, а згодом перетворився на передміське село Берестечка. У XV - першій половині XVI століть Берестечком володіла родина Боговитіних, які походили з давньоруського княжого роду Крокотків. З 1544 року місто переходить у власність князів Пронських. У 1547 році Берестечко отримує магдебурзьке право, що сприяє стрімкому розвитку міста. Після поділів Речі Посполитої Берестечко увійшло до складу Російської імперії, в міжвоєнний час належало Польші, а з початком Другої світової війни попало під владу Радянського Союзу.
А тепер перейдемо до найбільших храмів міста - Свято-Троїцького костелу і Свято-Троїцького православного собору. Обидва храми були збудовані з різницею у двісті років на честь однієї і тієї ж події - битви під Берестечком, щоправда кожна громада возвеличувала своїх героїв. Розпочнемо з більш старого храму - Свято-Троїцький костелу.

Свято-Троїцький костелБудівництво костелу було розпочато поляками на честь 60-річчя від дня перемоги в битві під Берестечком. У 1711 році було закладено і освячено наріжний камінь, а саме будівництво храму розтягнулось на десятки років і було завершено лише у 1765 році.Костел було побудовано на місці дерев'яної каплиці святого Андрія, яку було зведено у 1698 році монахами-францисканцями.В той же час завдяки ченцям ордену тринітаріїв в Берестечку було утворено римо-католицьку парафію, а також побудовано монастир у 1691 році.За двадцять років після утворення монастиря монахи-тринітарії спромоглись добитись права і знайти кошти на побудову великого мурованого костелу, та й причину для побудови підібрали ту що треба, бо для поляків перемога в битві під Берестечком дуже багато значила.Будівництво костелу було розпочато на кошти Томаша Карчевського, справу брата продовжив Януш Карчевський, а завершував будівництво Ян Замойський.У 1765 році храм було освячено під титулом Святої Трійці.Костел був пишно оздоблений в інтер'єрах - фрески виконав відомий італійський майстер Кармароні, також було виготовлено велику кількість дерев'яних скульптур, а для музичного супроводу богослужінь встановлено орган. На зовнішніх стінах було намальовано битву під Берестечком. Дану роботу виконав монах-тринітарій Прахтель. У 1853 році ці зображення було замальовано під тиском російської влади.До першої половини ХХ століття в храмі зберігалась шабля Яреми Вишневецького, який мав безпосередній стосунок до битви під Берестечком.З приходом радянської влади костел було закрито, в його будівлі зберігали зерно, а в спорудах монастиря влаштували сирзавод. З 1970 року костел стояв пусткою. Не зважаючи на те, що храм є пам'яткою архітектури, в наш час справа до реставрації також не дійшла, лише накрили будівлю бляшаним дахом, проте, судячи з оголошень, богослужіння в костелі таки відбуваються.Свято-Троїцький собор
А тепер перейдемо до іншого величного храму Берестечка - православного собору Святої Трійці, який розташовується в якихось ста метрах від костелу з іншого боку центральної площі міста.Сама ідея зведення храму на честь полеглих козаків давно витала серед української громади міста, проте в польські часи, звісно ж, побудувати святиню ніхто не дозволяв. Довший час і за російського панування реалізувати задумане також не вдавалось. Лише на початку ХХ століття всі зорі зійшлись і у 1910 році вдалось розпочати будівництво величезного по мірках Берестечка храму.Початково за задумом архітекторів собор мав складатись з трьох частин - Підземний (Зимовий) храм, Основний храм та Верхній храм. Оскільки через ряд труднощів будівництво храму суттєво затягнулось, а після Першої світової війни Берестечком знову володіли поляки, то через те, що православний собор міг стати вищим за костел, польська влада не дозволила звести Верхній храм. В результаті незавершені стіни довелось перекрити дахом, а сам храм набув непропорційного і приземкуватого вигляду.Радянська влада з культовими спорудами особливо не церемонилась, тому і в Свято-Троїцькому соборі влаштували склад. З відновленням богослужінь у 1990-х роках постала ідея завершити храм в початково запланованому вигляді. У 2000 році розпочато реконструкцію собору, яка поступово підходить до свого завершення. Після закінчення робіт храм буде одним з найбільших в Україні, не зважаючи на те, що Берестечко є одним з найменших міст.


Tags: Берестечко, Волинь, костели, мандрівки, фото, храми, церкви
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    default userpic
    When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
    You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
  • 14 comments