rbrechko (rbrechko) wrote,
rbrechko
rbrechko

Рава-РуськаРава-Руська - невелике прикордонне містечко в Жовківському районі на Львівщині з населенням понад вісім тисяч мешканців. Розташування міста поруч з кордоном активно впливає на розвиток міста, оскільки тут розташовується один з найбільших пропускних пунктів. Але про особливості перетину кордону сьогодні мова не піде, бо основна тема запису зачепить лише головні архітектурні пам'ятки міста.
Незважаючи на те, що перша письмова згадка про Раву-Руську датується 1455 роком, місто, безперечно, є більш давнім. Дослідники сходяться на думці, що поселення тут виникло ще за часів Київської Русі, і його вік налічує щонайменше дев'ятсот років. Оскільки в XVІІ столітті через поселення почав проходити важливий торговий шлях, то це одразу ж відбилось на розвитку поселення, яке у 1622 році отримало магдебурзьке право і всі привілеї, яке воно надавало. На межі XVІІ-XVІІІ століть в Раві-Руській побували одні з найвпливовіших особистостей тогочасної Європи. У 1698 році Петро І зустрічався тут з королем Речі Посполитої Августом ІІ, а у 1704 році в Раві відбувались переговори між шведським королем Карлом ХІІ і королем Речі Посполитої Станіславом Лещинським. Чергове пожвавлення в житті міста відбулось після прокладання залізничних шляхів у 1887 році, що призвело до розвитку торгівлі, дрібного підприємництва, а також промисловості, серед об'єктів якої виділялись тартак, свічкова фабрика, заводи з виробництва шпал і цегли. Незважаючи на економічний розвиток, соціальне і господарське життя Рави-Руської на початку ХХ століття було вкрай занедбаним - в місті було ані каналізації, ані водопроводу. Також не було жодного культурного закладу, тому просвітницькі функції виконували монастирі, костел, церква і синагога.
Сьогодні Рава-Руська - це місто митників і прикордонників. Оскільки поруч з містом розташовується одна з найбільших митниць на заході України, то це суттєво відбивається на зовнішньому вигляді міста - надсучасні вілли митників і прикордонників говорять про те, що рівень зарплат державних службовців в Україні один з найвищих у світі :)
А тепер перейдемо до огляду найцікавіших архітектурних об'єктів міста, залишивши поза увагою сучасні шикарні маєтки. Коротке знайомство з містом розпочнемо з будівлі ратуші.Дана споруда насправді колись була пожежною вежею, але після знищення міського магістрату в роки Другої світової війни її неофіційно почали величати місцевою ратушею. Зараз на першому поверсі будівлі розміщується аптека.
На початку 1990-х років годинник на ратуші перебував в неробочому стані, але згодом за нього взялись місцеві майстри, яким у 2010 році таки вдалось налагодити його роботу, а з північного боку навіть встановили окремий циферблат додаткового годинника, який показує середньоєвропейський час.Поруч з ратушею розташовується будівля старої школи, яка і по сьогоднішній день виконує свої прямі функції.Будинки в центральній частині міста:Трохи північніше поза сучасною і нецікавою центральною площею, яку я чомусь навіть не сфотографував, розташовується церква святого Юра 1846 року побудови.В півтора сотнях метрів на захід від церкви розташовується костел святого Йосифа.Храм було зведено протягом 1779-1776 років в стилі пізнього бароко.Скульптура святого Йосифа на фасаді:А так костел виглядає з тильного боку. Хоча храм щільно обріс приватними територіями, проте кам'яний мур з цього боку, схоже, таки давній.На північній околиці Рави-Руської колись розташовувався монастир реформатів, який було засновано у 1726 році.Протягом 1732-1739 було зведено костел, який освятили під титулом святого Михайла.В радянські часи монастирський комплекс було перетворено на машинно-тракторну станцію.Схоже, що в наш час станція там числиться суто формально, але тим не менше потрапити на територію комплексу не так вже і просто.Рава-Руська, безперечно, має й інші цікаві місця, але на даний момент мені їх побачити не вдалось, і вони все ще чекають чергового візиту в місто.
Tags: Львівщина, Рава-Руська, костели, мандрівки, монастирі, ратуші, фото, храми, церкви
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    default userpic
    When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
    You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
  • 14 comments