rbrechko (rbrechko) wrote,
rbrechko
rbrechko

ЗакладЗаклад - невелике село з населенням близько 300 мешканців, яке розташовується в п'яти кілометрах на північний захід від Миколаєва на Львівщині. Така дивна назва для поселення є зовсім невипадковою, адже походить від назви соціально-благодійної установи - Доброчинний заклад для сиріт і убогих, яку було засновано графом Станіславом Скарбеком у 1843 році.
Був я в Закладі двічі - влітку і взимку, але обидва рази з погодою не щастило, а втретє відвідати дане місце на даний момент так і не вдалось, тому фото будуть дещо підсилювати моторошні відчуття від даної місцини, яку сьогодні аж ніяк не можна назвати приємною для відвідин, бо зараз на території колись розкішного палацу перебуває психіатрична лікарня, а зовсім поруч розташовується виправна колонія. Але тим не менше Заклад вартий того, щоб на нього подивитись, хоча б через те, що тут розташовується найбільший на Львівщині палац.
А тепер про все по порядку.Граф Станіслав Скарбек (1780-1848) - відомий в Галичині землевласник і меценат. В першу чергу графа асоціюють з театром, який він заснував в 1842 році у Львові, і який носив його ім'я. На момент відкриття театр був третій за розмірами в Європі і міг вміщати 1460 глядачів. Зараз це Національний академічний український драматичний театр імені Марії Заньковецької. Але оскільки сьогодні мова не про львівські театри, то перенесемось під Миколаїв.Засновником поселення Заклад вважається Станіслав Скарбек, який облюбував це місце і вирішив збудувати тут палац. Споруда має вигляд букви "П", її центральна частина має три поверхи, бічні частини - чотириповерхові, а по кутах стоять стилізовані під англійські замки п'ятиповерхові башти.У 1840 році в приміщенні свого палацу Станіслав Скарбек заснував "Доброчинний інститут для сиріт та убогих". Згодом назва "інститут" трансформувалась в "заклад", що й дало назву поселенню.
У 1843 році діяльність установи було узаконено. У будівлі мешкали та навчались 400 сиріт з Галичини. Виховання дітей проводилось у строгому католицькому дусі. Окрім загальної освіти тут надавали і фахові знання: дівчата вивчали городництво, куховарство і шиття, а хлопці - різні види ремесел. Також тут розміщувались 60 убогих людей старшого віку, проте важко хворих сюди не приймали.Для того щоб влаштувати таку установу в палаці Станіслав Скарбек продав театр у Львові, а також звіринець, три містечка і 28 сіл. Проте повністю завершеного свого творіння граф так і не побачив, оскільки помер у 1848 році у Львові ще до закінчення всіх робіт. Продовжив справу графа зять Скарбекового брата Ігнація Кароль Яблоновський, а урочисте відкриття Закладу відбулось у 1875 році.Після приходу радянської влади на території установи влаштували тюрму НКВС, яку в 1984 році перетворили на Миколаївську виправну колонію №50. У головному корпусі комплексу зараз розміщується обласна психіатрична лікарня.Панорама бічного фасаду (з інших боків споруду просто-напросто неможливо помістити навіть в панораму):Оскільки заклад, що перебуває зараз в палаці, не передбачає вільного пересування по ньому, то обмежимось виглядом фойє.Не так давно встановлена пам'ятна таблиця:Неподалік від палацу в лісі розташовується ще одна цікавинка, яка, схоже, доживає свої останні дні.Каплицю, в якій було поховано графа Станіслава Скарбека, сам я би навряд чи знайшов у колишньому парку (дякую lena_and_alex за наводку і доставку на місце), який з часом перетворився на сильно захаращений ліс.Одразу після смерті графа Скарбека було поховано на Личаківському цвинтарі у Львові, а після того як будівництво в Закладі повністю закінчили, то неподалік від палацу було зведено каплицю-усипальницю, куди у 1888 році перевезли тіло графа.На жаль, з приходом радянської влади усипальницю було розграбовано, а також понищено могили колишніх працівників сиротинця.В наш час каплиця перебуває в жалюгідному стані, про те ще зовсім недавно (до 2009 року) її дах був цілим, а зараз його обвалені залишки лежать поруч з усипальницею.В середині стан каплиці не кращий.На жаль, по цьому жалюгідному видовищу доводиться лише констатувати сьогоднішнє ставлення до поховань, а тим паче людей, які свого часу не мало зробили для цієї землі і її мешканців.


Tags: Заклад, Львівщина, каплиці, мандрівки, палаци, фото
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    default userpic
    When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
    You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
  • 27 comments