rbrechko (rbrechko) wrote,
rbrechko
rbrechko

Старокостянтинівський замокНа місці теперішнього Старокостянтинова колись існувало село Колищенці, яке було відоме з 1505 року. У 1561 році ці землі купив князь Костянтин-Василь Острозький, який вважався найбагатшою людиною в Речі Посполитій, а окрім того був однією з найвпливовіших особистостей в державі. Виходячи з цього не дивно, що в тому ж 1561 році Костянтин-Василь Острозький отримав від короля Сигізмунда Августа дозвіл на заснування міста, яке одразу ж отримало магдебурзьке право. Спочатку поселення називалось Костянтинів, а коли у 1632 році було засновано Новокостянтинів, то місто отримало сучасну назву - Старокостянтинів.
Місто було розташоване на мисі при злитті річок Случ і Ікопоть, що надавало йому природній захист. А захищатись було від чого, адже поруч проходив Чорний шлях, який татари використовували для своїх походів. Тож місто в першу чергу було покликане захищати навколишні землі від татарських набігів. Для цього в тому ж 1561 році розпочалось будівництво замку, яке тривало десять років. Споруда вийшла настільки неприступною, що татари жодного разу не змогли її здобути, а спроб таких було чимало. Найбільш знаковою є вдала оборона Старокостянтинова у 1618 році, коли під міські мури татари привели 30-тисячне військо, але й це їм не допомогло.
У 1648 році війська Богдана Хмельницького двічі пробували здобути твердиню, але теж зазнали невдач. Перший раз в замку вдалось врятуватись Яремі Вишневецькому, а другий - Алєксандру Конєцпольському після програної битви під Пилявцями. З третьої спроби Хмельницькому таки вдалось здобути твердиню, проте сталось це через три роки - у 1651 році. До речі, це єдиний задокументований факт здобуття замку в Старокостянтинові.
Після Острозьких замком володіли Сангушки. Згодом ніхто з власників не мешкав в твердині, і вона здавалась в оренду, а використовувалась здебільшого для господарських потреб. За часів Російської імперії в замку розташовувались різноманітні урядові установи. У 1929 році тут було створено Державний історико-культурний заповідник республіканського значення, а в замку запрацював музей. В роки Другої світової війни твердиню було суттєво пошкоджено. У 1954 році заповідник було ліквідовано, а понад 4 тисячі експонатів розділили між Острогом, Могилів-Подільським і Чернівцями. З того часу замок використовувався господарськими структурами.
У 1990-х роках були спроби реставрації замку, проте через прорахунки реставраторів замок лише постраждав. У 2008 році в твердині знову розпочались відновлювальні роботи, проте за кілька років було лише накрито металочерепицею дах палацу, а ще повністю спотворено вигляд замкової брами з внутрішнього боку. Що тут скажеш - не щастить Старокостянтинову з реставраторами.
А тепер перейдемо до ілюстрацій.

Оборонна башта:Замковий палац з зовнішнього боку:Замковий мур:Вид на оборонну башту і мур від брами:Замкова брама ззовні:Склепіння замкової брами:Так виглядає брама з боку замкового подвір"я після "роботи" реставраторів:Замковий палац:Справа до палацу примикає оборонна башта.А зліва церква.Троїцьку церкву було побудовано разом з замком і вона входила до оборонних структур твердині.Завдяки старанням місцевих парафіян церква ззовні виглядає в цілком пристойному стані.Поруч з храмом розташовується мурована дзвіниця:Церковна апсида:Вид на церкву з зовнішнього боку. Як бачимо до храму було прибудовано оборонну споруду з бійницями.А тепер зайдемо всередину церкви.В давнину храм на пряму сполучався з палацом, вхід в який був через церковні хори.Храм було оздоблено розписами, які було виконано в різні часи.У 1987 році було знайдено фрески з зображеннями Костянтина-Василя Острозького і його сина Олександра.Внаслідок невдалої реставрації в 1990-х роках старі фрески почали осипатись.І на завершення кілька панорам:


Tags: Старокостянтинів, Хмельниччина, замки, мандрівки, палаци, фото, храми, церкви
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    default userpic
    When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
    You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
  • 15 comments