rbrechko (rbrechko) wrote,
rbrechko
rbrechko

Чернелицький замокРаніше, потрапляючи на розповіді про замок в Чернелиці в літературі чи інтернеті, чомусь був свято переконаний, що від твердині окрім брами практично нічого не збереглось. Причиною таких переконаннь слугувало те, що практично усюди зустрічались лише фотографії замкової брами. Звичайно, саме браму можна вважати найцікавішим об"єктом замку, адже її портал, декоративне оздоблення і герб не можуть не привертати увагу. Проте, як виявилось, інші елементи твердині теж непогано збереглись, що мене приємно здивувало, бо я сподівався побачити там значно гіршу картину.
Замок розташовується у східній частині Чернелиці на не надто високому скелястому піднесенні над потоком, який за кілометр впадає в Дністер. Замок в плані квадратний з чотирма бастіонами по кутах і в"їздною брамою зі східного боку. Товщина стін сягала двох метрів, а їх висота - шести метрів.
Будівництво замку розпочалось на початку XVII століття, проте до початку Визвольних змагань 1648-1654 років твердиню не встигли повноцінно добудувати, що допомогло козакам понищити її. Остаточно замок добудував брацлавський воєвода Михайло Єжи Чарторийський у 1659 році. Твердиню двічі здобували турки у 1672 та 1676 роках. Проте надалі замок відігравав дуже важливу роль як найсхідніший прикордонний форпост Речі Посполитої на правому березі Дністра. Особливу роль твердиня виконувала під час молдавського походу Яна ІІІ Собеського у 1685-1691 роках. У Чернелиці зберігався провіант та фураж королівської армії, а сам Ян ІІІ Собеський кілька разів зупинявся у замку.
Після Чарторийських Чернелицею володіли Галерські, Потоцькі, Станецькі, Ценські. Останнім власником замку, який жив у ньому, був Мауріцій Ценський, після смерті якого у 1817 році його син покинув Чернелицю. З того часу замок почав занепадати і з часом перетворюватись на руїну. В радянський час поруч з замком перебувала лікарня, деякі будівлі якої розташовувались впритул до замкових стін. Вже в часи незалежності медичний заклад переїхав в інше приміщення, і з того часу в колишній твердині господарює лише місцева худоба, яка мирно щипає травичку на замковому подвір"ї.
А тепер перейдемо до розгляду окремих елементів замку.

В"їздна брама:Вид з подвір"я на замкову браму:Портал з декоративним оздобленням. По обох боках від входу також можна побачити бійниці, які розташовуються під сандриками.Зовнішнє оздоблення брами:Герб Чарторийських, під яким ймовірно була якась таблиця (принаймі місце для неї було означено):Герб Чарторийських крупнішим планом. Обабіч нього вікна з старим декором.Фрагмент стіни біля брами:Таблиця пам"ятки архітектури:Тепер заходимо всередину набрамного корпусу і поглянемо на бійниці, які розміщені по боках від входу. Схоже, що права бійниця з"явилась тут значно пізніше від лівої і використовувалась в суто декоративних цілях, бо як бачимо на її місці раніше була пішохідна хвіртка, яку з часом замурували.

Права бійниця:Ліва від входу бійниця (схоже, що автентична):Двері до бічного від брами приміщення:Ліве від проходу приміщення:Праве від проходу приміщення:Старе вікно в правому від брами приміщенні:Праве від брами приміщення з боку південно-західного бастіону:Південно-західний бастіон:Південно-східний бастіон:Ще один вигляд південно-східний бастіону:А так цей бастіон виглядає з замкового подвір"я:Північно-західний бастіон:Північно-східний бастіон:Дві бійниці на північно-східному бастіоні:

Зараз на замковому подвір"ї розташовується фруктовий сад, який заклали в радянські часи працівники місцевої лікарні.Також тут випасають худобу найближчі сусіди замку.


Tags: Франківщина, Чернелиця, замки, мандрівки, фото
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    default userpic
    When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
    You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
  • 20 comments